littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

Where is oxygen content in a river or stream likely to be highest? a. the source b. the mouth c. the middle portion d. none of the above
which geologic period lasted for almost 7/8 of earth’s history?
what does mechanical digestion in the stomach involve ? ( 1point ) A. absorption of nutrients by villi B. pepsin and bile C. smooth muscle contractions D. bile
Discuss how changes in organisms within an environment affect their survival. Specifically discuss the effects of a gene mutation for color in beetles.
Any factor that changes the shape of an enzyme can affect the enzyme's activity. Which of the following two factors affect an enzyme's operation the most?
Which is an effective way to manage stress? Practice multitasking. Eat a high-protein diet. Keep an active calendar. Maintain a regular sleeping schedule.
Can concussions kill you?
voluntary deductions include ____. (1 point)
The level of oxygen in the air is measured in a garden and on a city road. Which location has a higher level of oxygen and why?
Given the equations 2x + 2y = 16 and 4x - 3y = -3, what are the values of x and y?