BLACKGIRLPOWER BLACKGIRLPOWER
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

Respuesta :

theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 21-09-2021

Answer:

Approximately $0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

Answer Link
yoyodeann yoyodeann
  • 21-09-2021
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
Answer Link

Otras preguntas

163 * 80 − 153 * 47 − 153 * 33 compute in the most rational way BRAINLIEST IF CORRECT
please help me tysm!!!
Literally anything helps
Karim Corp. requires a minimum $9,100 cash balance. If necessary, loans are taken to meet this requirement at a cost of 2% interest per month (paid monthly). An
Question 3 Which group of people benefited the most from the Green Revolution? А)coal miners. B) wealthy farmers. C) fishermen​
What is the most specific name for the figure? A(-4a, -2b) B(-8a, -2b) C(-4a, b) D(0, b) B А A. Parallelogram B. Rectangle C. Square D. Rhombus
Create your own animated character, and draft a series of simplistic frames that show some sort of action (for example, a figure walking, a face transitioning
A right rectangular prism is sliced parallel to the base. What is the area of the resulting two-dimensional cross-section?
Find the median of the data set: 10, 9, 4, 8, 8, 3, 6, 8.
choose the following types of hazards below