ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Relax

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which was the last state to recognize Christmas as an official holiday?
for any terrestrial planet the blank would be-the coolest layer and the blank would be the hottest
Find the work done by the force f = xyi + (y - x) j over the straight line from (1, 1) to (2, 3).
which form of subsistence involves intensive crop cultivation, use of plows and fertilizers, and possibly irrigation?
What are the benefits of Christmas?
consider an lti system whose response to the input is output . (a) find the frequency response of this system. (b) what is the system response ? (c) find the di
helpppppppppppppppppppppppppp
How many points of discontinuity does the function f(x) = tan (2) have in the interval [0, 4]?
(35 POINTS) ( Help Asap‼️‼️) only put what I have to put in the box ​
How likely is it for Christmas lights to catch fire?