emmorgan89 emmorgan89
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for 3.60 what is the unit price

Respuesta :

MvphopsYT
MvphopsYT MvphopsYT
  • 24-08-2021

Answer:

12 ÷ 3.60 = 3.33¢

Step-by-step explanation:

$3.33 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

The Federal Trade Commission (FTC) is an independent regulatory agency. As such, the FTC is subject to​ a. ​less executive authority than executive agencies. b.
The human brain can handle only one attention-consuming task at a time. Please select the best answer from the choices provided True or false
A ________ has usually had four years of graduate school and one or more supervised internships; a ________ is a medical doctor who has completed a one-year int
The function f(x)=70n -400 models the profit of the instructor of a guitar class per month, where n is the number of students enrolled in the class. How many st
Dan wants to make trail mix made up of almonds, pecans, and raisins. He wants a mix of one part almonds, two parts pecans, and three parts raisins. Almonds cost
Solve this problem plz.
The believed in a loose construction of the constitution. what do you call this believe in?
Altering photographs was part of joseph stalin’s effort to
Why is the geological interval around 100 million years ago called the "Cretaceous"? A) The name refers to abundant deposits of marine limestone from the period
An open box is to be made out of a 8-inch by 16-inch piece of cardboard by cutting out squares of equal size from the four corners and bending up the sides. Fin