Relax

Respuesta :

Answer:

3/2(x+y)

Step-by-step explanation:

The cost of 2 DVD is x+y

Divide by 2 to get the cost of one DVD

(x+y) /2

Multiply by 3 to get the cost of 3

3/2(x+y)

Answer:

= 3(x + y)/2

Step-by-step explanation:

Cost of two DVD's is shown as :-

= x + y

If we divide by 2 we'll get the cost of each DVD

= (x + y)/2

Then, multiplying by 3 gives us the total amount.

= 3(x + y)/2