casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

The ordered pairs in the table below represent a linear function Х y 2 6 9 8 What is the slope of the function?
Write the amount shaded as a fraction.Then write the fraction as a decimal. 82x1-100 is shaded (1-100 is a fraction) = is equvalient to ______________
The combination or your mental emotional physical and social well being
Why is the passage a secondary source?The author witnessed the event. The author provides an interpretation of the event. The author includes specific details a
achievements:why did aztec ruler, moctezuma i build a levee and aqueducts
someone help me with this!
Which types of climate region most likely supported the development of the earliest settlement
In what way did Edison hope to capitalize on his innovations??
Use the grouping method to factor this polynomial. x2 + 2x2 +12x + 24 M
what is the case of the tectonic plates moving​