owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40/ 7

2.20

$2.20 per kilogram

Answer Link
roachm24
roachm24 roachm24
  • 23-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is corect but you need to devide 7 by 15.40

and that is my best estimate

Answer Link

Otras preguntas

The mean of 20 numbers is 18. If 3 is added to each of the first ten numbers, find the mean of the new set of 20 numbers.
Perform the operations, multiply, and simplify.-a^3b (3a^2 b^5 - ab^4 - 7a ^2 b)
how many days are really in a year
Who was Tchaikovsky? need help pls
a stone is dropped from the top of 50 m high tower simultaneously another stone is thrown upward with a speed of 20 m/s . calculate the time at which both the s
Which statement best describes an igneous intrusion?     A. Magma explodes to the surface and forms a smooth outer layer of rock.B. Magma is exported to an open
The mean of 20 numbers is 18. If 3 is added to each of the first ten numbers, find the mean of the new set of 20 numbers.
what is the mass in grams of 1.73 moles CaH2
Is it true that there a little man on the moon ? is it true
Which refers to an injury to a joint?a. osteoporosisb. bursitisc. scoliosisd. carpal tunnel syndrome