marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

State the x- and y-intercepts. 1. y-intercept? 2. x-intercepts? 3. Is this parabola positive or negative?
What should be capitalize in a passage
What is ΔH if 5.5 grams H₂O(l) is formed from this reaction? ( molar mass of H₂O = 18) H₂(g) + ½ O₂(g) → H₂O(l) ∆H = -285.8 kJ
menciona técnicas de eliminación de basuras​
pairing of density dependent and density independent
LOL Music Store uses the perpetual inventory system to account for its merchandise. On November 17, it purchased $1,000 of merchandise with terms of 2/5,n/60. I
A firm presents a market value balance sheet and a book value balance sheet to prospective investors. What is wrong with using the book value version of the bal
1. A drama club earned $662.50 from a production where 85 adult tickets were sold and 65 student tickets were sold. An adult ticket costs $2.50 more than a stud
5. Ask your uncle about him. Are you influenced by his life story? Why/Why not?​
What does the thyroid gland, shown in the image below, do? (Pineal, Hypothalamus, and Pituitary glands) Thyroid Thymus Adrenal Pancreas Ovaries (2) Tostos (2) A