aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

Is there an association? Thank you!!
What is the expanding universe dark energy and matter?
What was the bank run 1930 and what are some of the reasons it happened? What were the effects of the bank crisis in the U.S on international political?
the electrons which are primarily responsible for chemical bonds are
WILL GIVE BRAINLIEST! 60 POINTS! What were the advantages and disadvantages of the Missouri Compromise?​
This organelle most likely belongs to which organism?
what is the area of semi circle that has a radius of 2x?
On a baseball diamond,1st base, 2nd base, 3rd base, and home plate form a square. If the ball is thrown from 1st base to 2nd base and then from 2nd base to home
The force of an object (f) is equal to its mass (m) times its acceleration (a). Thus, the formula for calculating force is f = ma. Based on this information, w
Which expression is the factored form of −4.5n+3−4.5n+3 ? −3(1.5n−1)−3(1.5n−1) −1.5(−3n+2)−1.5(−3n+2) −1.5(3n+2)−1.5(3n+2) −3(1.5n+1)