yarelymorales330 yarelymorales330
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE Connie can buy 48 roses for $120. Which is the cost per rose? A $1.20 B $2.50 © $3.00 D $4.00​

Respuesta :

MiaBreznau
MiaBreznau MiaBreznau
  • 25-05-2021

Answer:

B: $2.50

Step-by-step explanation:

$120 ÷ 48 roses = cost per rose ($2.50)

Answer Link

Otras preguntas

HELP AND HURRY UP pleas
Does a plant cell undergo cytokinesis?
For which system of equations would you need to estimate the solution?
Give 7 strategies for management of green and low carbon society
A ladder 15 feet long leans against the top of a structure at a 60 degree angle to the ground. What is the height of the building to the nearest hundredth of a
Question 10 of 10 Magnetic striping is evidence of A. pole reversals B. Earth's rotation C. Jupiter's magnetosphere D. the Van Allen belts SUBMIT
A soccer ball is traveling at a velocity of 50 m/s. The kinetic energy of the ball is 500 J. What is the mass of the soccer ball? (Formula: KE= 1/2 mv2answers:0
6x−4=26 can anyone find it
What makes certain places live on in our memory? Explain the first item to support your opinion. I give Brainliest
4 ways in which you can address the identified socio economic factors to achieve your goal.