joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

As used in the passage, what does amplified most likely mean? A. increased B. airborne C. received D. electronic
Two types of outlines are topic and sentence. True False
some white powder from your kitchen fizzes when you put it into vinegar. you can tell this (is/is not) a chemical reaction
How can propaganda be both positive and negative?
write a real-world problem to add like fractions. then solve the problem.
Use linear combination. To solve system -2x+7y=10 X-3y=-3
Why did congressmen believe that Henry Clay could resolve the debate?
what is another to write 1/4
what is the distance from the center of a circle to the outside edge called in geometry
Who used experiments and scientific tools to study matter?