aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Help me slove this! Please show the steps and the photo has the question
Which of the following statements would Thoreau agree with?
How do political relationships influence global food distribution?
Using the quadratic formula to solve x2 + 20 = 2x, what are the values of x? 1+ V21 O-17 191 O 1+2./197 O 17 191
What is the vertex of the graph of y = x² + 4x? O (-2, -12) O (-2,-8) O (-2,-6) O (-2,-4)
Can someone help (btw this is geometry) I appreciate it :)
A force of 64n is applied to a 16kg mass. What is the acceleration
6x+ 6x= I need the answer pleasee
Discuss the doctrine of containment and how it was implemented from 1947 to 1952.
It is the result when one-half of the sum of 24 and a number is all takrn away from three times a number . What is the number