shivajimargale12 shivajimargale12
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 6 kg rice, if the cost of 10 kg rice is 325 rupees .​

Respuesta :

ayrahivy
ayrahivy ayrahivy
  • 26-04-2021

Answer:

195 rupees

Step-by-step explanation:

10kg=325 rupees

6kg=?

Cross multiplication;

=6×325/10

=1950/10

=195 rupees

Answer Link

Otras preguntas

The material chosen for your study group a. Should be chosen by the teacher c. b. Should be decided upon before the group d. meets Please select the best answer
How to write −8 2/11 in standard form?
What is the difference between absorbed wavelengths and reflected wavelengths?
Give atleast 5 criteria for testing electronic components based on skills f computer hardware technician which you like the mosy and define each criterion you h
what is the empirical formula of propene CH3 CH2 CH2​
Describe in your own words, why a balloon, after it has been rubbed on a sweater, floats back towards the sweater when released. Your answer must contain elect
That’s the gory moment when your body snaps into two segments, breaking apart at your midsection. Upon falling further, the difference in gravity continues to g
The volume of this rectangular prism is 51,615 cubic yards. What is the value of v? (will mark brainliest)
Find ∠BCD A)60 B)20 C)80 D)120
i need help ASAP 30 points+brainleist