Marissa03051 Marissa03051
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a 3-pound bunch of bananas cost $1.50, how
many pounds of bananas should you be able to
buy for $5.25?

Respuesta :

coffeebean614
coffeebean614 coffeebean614
  • 26-04-2021

Answer:

Approximately 3 bunches would equal $4.50. So you should be able to buy at least 4 bunches which would be 10 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Mental health experts are trained to recognize _____.
How many 34 foot pieces of string can be cut from a 5 foot piece of string? *plz answer ASAP*
I am so confused math
¿Crees que el soneto dificulta o favorece la libre expresion ?
3. If Grendel snatches the men in their sleep, what does this suggest about his character?Is he considered honorable? Explain.​
What changes were brought about due to the expansion of the railroads?
Number of years since 2000 % of men earning $50,000 - $74,999 % of women earning $50,000 - $74,999 2 20.1 13.0 3 20.2 13.3 4 20.5 14.2 5 20.7 15.1 Source: U.S
Which equation finds the area of a square with a side length of 5 n Superscript 4 units?
Anyone know what this is? Need to know ASAP!!!
Adele's Inc. is considering investing in a piece of equipment to automate some operations. It will cost $180,000 and last 4 years with no salvage value. Sales a