Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the percent of decrease from 140 to 105
Read the excerpt from Julius Caesar, act 1, scene 2. CASSIUS. Ay, do you fear it? Then must I think you would not have it so. BRUTUS. I would not, Cassius; yet
Two planets have similar masses but differ in their distances from the Sun. Which planet experiences a greater gravitational force with the Sun? A. The planet t
Help me ASAP !!!! Pls
I ONLY HAVE 5 MINUTES PLEASE HELP
If an atom has 11 atomic number and 11 neutrons how many electrons are there??
In a perfectly competitive market, all producers sell ___ goods or services. Additionally, there are ___ buyers and sellers. Because of these two characteristic
In this excerpt Jim's character is developed
look photo plz help asap i will give brainliest
Ken and Ivan had some sweets. After Ken gave away 5/7 of his sweet, he had 2/3 as many sweets as Ivan. Ivan then gave away 120 sweets and he had 1/4 as many swe