guerrasandra300 guerrasandra300
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Paula is buying a watermelon that cost $0.50 per pound the watermelon weighs 5 lb and 3/5 pounds what is the cost of the watermelon in dollars.​

Respuesta :

rodrigoa1007 rodrigoa1007
  • 27-04-2021

Answer: 2.80

Step-by-step explanation:

There is 5 pounds of watermelon and each pound is worth 0.50 cents so

5 x 0.50 = 2.50. So now we need to find the amount 3/5 pounds costs and 5/5 = 0.50 so 1/5 = 0.10 And 3 x 0.10 = 0.30. So 0.30 + 2.50= 2.80

Answer Link

Otras preguntas

How does muir respond to his time in the swamp?
If a humming bird beats its wings 200 times per minute and it beats for 3 minutes. How many beats will the humming bird have?
Four friends share 3 sheets of construction paper equally what fraction of a sheet of paper does each friend get
3 people are sharing 2/3 of a pizza what's equal sized portion of the whole pizza will each of the three people receive​
Please solve the following from the story THANK YOU MA’M by Langston Hughes.
Purchasing insurance can help Adrian risk. Adrian’s best decision in this case is to because the policy is
How many subshells are there in the shell with n = 4?
Students are to explain what type of future they want to have in life? Students will elaborate on this topic by explaining what type of education they want to r
Which statement is the most accurate explanation of the information on the graph?
How was joseph p. Kennedy jr. Killed in action during wwii?