miadiaz3409 miadiaz3409
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Aliya buys p pounds of apples for $2 per pounds. Write an algebraic expression to find the total cost?

Respuesta :

itmaddiexx9
itmaddiexx9 itmaddiexx9
  • 24-04-2021

Answer:

Identify the terms and coefficients of each expression. 1. ... Frank buys p pounds of oranges for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. ... .690 = total cost ... Write an expression to represent each situation. 9. Eliza earns $400 per week plus $15 for each new customer she signs up.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which expression has a solution of 36, if p = 4? 7p 8p 9p 10p
Help please I’m being timed on this and I’m having anxiety right now.
if sin theta 4/5 and theta is in quadrant 4, find tan theta
The addition of iodine to table salt has decreased the incidence of
which of the following is not a benefit of weight training? A) more lean muscle mass B) increased metabolism C) weakening of the bone
Read the excerpt from "A Latina Judge's Voice" by Hon. Sonia Sotomayor. First, as Professor Martha Minnow has noted, there can never be a universal definition o
Fiona wants to use the scientific method to answer the question “Do oxygen levels in the air affect rates of photosynthesis?” She reads about photosynthesis in
True or False: When gases and liquids are used to do work, it is called fluid power.
Solve 2a-b+c= -5 a - b+c= -5 by subsittution 2a + b =5A. a= -2,b=0,c = -2B. a= -2,b=0,c = -1C. a= 1,b = 3,c= -6D. a= 1,b = 3,c = -4
can someone help me with number 28