runayom0zukki runayom0zukki
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

EASY 7TH GRADE MATH, WILL GET BRAINLIEST

EASY 7TH GRADE MATH WILL GET BRAINLIEST class=

Respuesta :

xSoon
xSoon xSoon
  • 23-04-2021

Answer:

C. $45

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of coffee costs $17.95, we divide this number by two to get the cost of one pound of coffee.

This value is equal to $8.975 and we multiply this number by 5 to get 5 pounds of coffee.

This is about equal to option C. $45

Answer Link

Otras preguntas

A local park is adding a new 14 ft long slide to the playground. The vertical height of the slide is h. The distance from the bottom of the stairs to the bottom
what are some ways to create a book and publish one to
PLS HELP ME WITH 42!! (SHOW WORKKK!!!) + LOTS OF POINTS!!
How did the expansion of transportation in the United States improve the news industry?
According to the speaker, the influence of nature — Choose one answer. a. does not affect those who do not believe in it b. can be felt only in the wild c.
How do I turn x-y=6 into y=6-x
If someone believe that it is never ethical to eat meat, then they believe that right and wrong is defined by ______. a. God or nature b. Social context c. C
Three point charges 2uc,-4uc and 6uc are held at the cotners of an equilateral triangle with sides equal to 3 cm. What is the resultant force in Newton's on the
which word best describes Thomas paines tone in the crisis no. 1mysterious pragmaticinspirational magnanimous elusive
how long was the Vietnam war? and how was it started