Destro913 Destro913
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 eggs for 3 dollars. How much is cost for each egg?

Respuesta :

Merickston Merickston
  • 23-04-2021
25 cents an egg


12 eggs = $3
1 egg = x

(1 egg * $3) / 12eggs

=$0.25
Answer Link

Otras preguntas

Find the absolute value. |1 - i|Answer: 2I couldn't find the answer on here so if anyone needs it here it is​
2) simplify the expression completely assume (x > 0)
32.5 g to fluid ounces
Solving equations involving vertical angles Given the figure below, find the values of x and z.
A period of time noted for its events, people, or other characteristics is called a
Which of the following describes 977.834? Select all the that apply ​
simplify the expression 44=5g-8-g
PLEASE HELP! Write an absolute value equation with the solution -1 and 5 Write an absolute value equation with no solution
c-5/4 = 3 please please help me
what is true about the scientific method?