mdean08 mdean08
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a whole pan of brownies is being sold for $16, how much it cost to purchase 3/4
of the pan?

Respuesta :

tankisfun97 tankisfun97
  • 22-04-2021

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We have to do this operation:

(16/4) x 3 = 4 x 3 = $12

Answer Link
ZJW011
ZJW011 ZJW011
  • 22-04-2021

Answer:

It will cost $12 to purchase 3/4 of the pan of brownies

Step-by-step explanation:

3/4 of 16 is equal to 12.

Hope this helps! Pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is free of errors? Although I left for home, it stopped raining. However, I left for home, it stopped raining. Before I left for home, it stopped
What Are The Major Objectives Of Fiscal Policy In India?
What role did the mita play in building the Incan Empire?
14) Mrs. Reed is decorating wreaths. She needs 24 in. of gold ribbon and 45 in. of white ribbon to tie around each wreath. The white ribbon is sold by the foot
Assume that you are a member of a special interest group that wants to raise taxes on certain items. Who would you present your idea to if you wanted it to be p
is a skunk a herbivore
Why Were The British Interested In Ruling India?
Which best describes the big bang theory? A. Our universe is not the only universe. B. The universe is expanding. C. The universe is 4.6 billion years old. D. T
If y varies directly as x and y = 144 when x = 12, what is the value of y when x = 17?
What is the definition of physical fitness?