pyperangle2
pyperangle2 pyperangle2
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of buying ice cream varies directly. If 4 ice cream cones cost $12.60, what is the cost of buying 5 ice cream cones? ​

The cost of buying ice cream varies directly If 4 ice cream cones cost 1260 what is the cost of buying 5 ice cream cones class=

Respuesta :

da123902
da123902 da123902
  • 22-04-2021

Answer:

15.75

Step-by-step explanation:

divide 12,60 by 4 then multiply the answer by 5

Answer Link
ethan81770 ethan81770
  • 27-09-2021

Answer:

15.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Energy producing organelle‘s are the A. ribosomes B. mitochondria C. lysosomes D.nuclei
Follow-up questions 1. What are the functions of the occipital lobes? 2. What are the functions of the parietal lobes? 3. What are the functions of the temporal
In a civil case the jury _______________. a. determines guilt or innocence b. finds for the plaintiff or the defendant c. determines whether or not to give the
short Ethiopia historical background​
Andrew answered the following inequality, his work is shown below: −5x − 7 ≤ − 52 −5x ≤ −45 x ≤ 9 What mistake did he make? A. He should have added 7 to
Humans and fish brains are similar because they both have a?
any ideas on how to write a report/narrative on missing girls?
What was the long term impact of the slave trade? How did it change the world?
Y=2sin4(x-pi/6)-6 What are the translations?
Please help with this!