shainaalcius50
shainaalcius50 shainaalcius50
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 24 roses fo $84 00. What is the cost, in dollars, per rose​

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

The cost is $3.50 per rose

Step-by-step explanation:

84/24 = 3.5. 3.5*24 = 84

Answer Link

Otras preguntas

What are the functions of renal artery and pons of the brain
Find the product of (3.7 × 104) and 2. A.) 7.4 × 104 B.) 0.74 × 104 C.) 74 × 104 D.) 7.4 × 103
During an exam you are asked to write one paragraph describing a character from one of your favorite novel which outline format would be most useful to use for
With amendment allows elecotors to cast a separate ballots for president
What is a good description for the cell wall?
Please explain so I can understand. 14-16
Which of the following will you most likely find in an historical novel such as Johnny Tremain
In standard notation, 7.09 × 104 is _____. 7,090,000 70,900 79,000 790,000
****C'MON PPL PLZ HELP SOON**** Directions: You probably see them in the news all the time—predictions about prices, jobs, stocks, and other aspects of the eco
Tomasso’s family used 24.5 gallons of gas to drive 548.8 miles how many miles did they drive for gas?