lexi4367 lexi4367
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

3 apples cost $1.00. How many apples for $2.00

Respuesta :

Prohor
Prohor Prohor
  • 21-04-2021

Answer:

6 apples

Step-by-step explanation:

3 apples cost $1.00

so for $2.00, 2x3÷1=6

hope it helps. plz mark me as brainliest.

Answer Link
Ziathe1
Ziathe1 Ziathe1
  • 21-04-2021

Answer:

6 apples

Step-by-step explanation:

if three apples are 1 dollar then every time you add a dollar you would get three more apples

so it would look somthing like

1$ = 3 apples

2$= 6 apples

3$= 9 apples  

4$= 12 apples

so on

Answer Link

Otras preguntas

1/4 of a liter is equal to how many mL
how do conservationists make use of watersheds and eco zones? why is this important?
1/4 of a liter is equal to how many mL
What might happen to the sea star population after oyster beds are destroyed
By which name was William the Conqueror known in his native land?
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
1/4 of a liter is equal to how many mL
What is a compound word of a foot that is bare. Join two words from the riddle to make a compound word
How do u get the answer for 2/3✖️12=
15/60 as a percentage