Respuesta :

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars