Seudónimo Seudónimo
  • 23-11-2016
  • Mathematics
contestada

A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?

Respuesta :

baabaagreysheep
baabaagreysheep baabaagreysheep
  • 28-11-2016
You do 2.89 ÷ 4.25 = $0.68, which is your answer :)
Answer Link
calculista
calculista calculista
  • 25-10-2018

we know that

A jar of jelly that weighs [tex]4.25[/tex] ounces costs [tex]\$2.89[/tex]

so

by proportion

Find the cost of one ounce

[tex]\frac{2.89}{4.25}\frac{\$}{ounces} = \frac{x}{1}\frac{\$}{ounce}\\ \\x=\frac{2.89}{4.25}\\ \\x=\$0.68[/tex]

therefore

the answer is

[tex]\$0.68[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of this figure? 3 cm 6 cm 3 cm 2 cm 2 cm 5 cm 8 cm 13 cm
The theoretical yield and the percent yield are calculated shown below. Did you perform the calculations correctly?
What were three major milestones in human evolution?
Rewrite without parentheses and simplify. (2-5y)²
Stephen buys two cookies and one muffin for $5. Jacks buys one cookie and one muffin for $3. How much is a cookie? How much is a muffin?
where to find free IT services photos
Pls help with this thank you
Please help :) (REAL ANSWERS ONLY!!)
Use the value of x to find the measure of Angle 1. x = 25 41 = [?]° 42=[]° 5x5 2x + 10​
Determine the shaded area. This figure is not drawn to scale. 13 m The shaded area is (Type an integer or decimal rounded to the nearest hundredth as needed.) 1