lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

_automatically moves the insertion point to the next line when you’re typing
Krug International contracted with Iraqi Airways to build equipment for training pilots. Krug then contracted for Power Engineering to build the specialized gea
Which of the following are included in epas definition of small apliance
Which of the following is LEAST likely to influence occupational performance in a virtual environment?a. Internet connection stabilityb. Quality of the virtual
A gaseous mixture contains 25.3% methane, 38.2% ethane and the rest is propane by volume. When the fuel mixture contained in a 1.55-L tank, stored at 755 torr a
Compare the y intercepts and the rates of change of the items
role of religion in ikwtcbs book
Which of the following are included in epas definition of small apliance
Test prep- perspective and point of view.
Convert the following latitudes and longitudes from DMS to decimal degrees.20° 58' 33" N