jenzzz2 jenzzz2
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

pens cost 20p each and pencils cost 12p each

if I want to buy 6 pens and 5 pencils

what will be the total ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-11-2016
6pens cost=20p×6=120p 
5pencils cost=12p×5=60p
total =6pens+5pencils
        =120p+60p
        =180p
        ⇒1rupee 80p
Answer Link

Otras preguntas

2t−5=−10 Helpppppp Plz
on my old account i had over 2000 points but then i lost all of it and now i have -600 points so i made this account dabdab
i need help will give crown
??????????????????????
The factored version of 12c² + 16c - 3 is (6c + 1)(2c – 3). O True O False
Hello I’m French and I need you for my English exercices , because I’m so bad in English and the French can’t do the exercises .
11 points just to answer this, please don’t joke around.
1a) A student wants to investigate the distribution of daisy plants from under a large tree out into an open field. a Which is the best method for this investi
Michelle measured a restaurant and made a scale drawing. The scale of the drawing was 1 inch : 3 feet. A table in the restaurant is 2 inches in the drawing. How
What are the 5 pieces of evidence of Evolution? - - - - -