vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

Respuesta :

312 312
  • 26-03-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

Answer Link

Otras preguntas

in ___, Warner brothers produced the movie ______, warning young people about the dangers of riding freights
Rhyme does not usually rely on spelling but relies on _____. syllables rhythm sound sight
“Casey at the Bat” by Ernest Lawrence ThayerWhich technique is the author using in this stanza?
What was the Supreme courts verdict on the dred Scott case
the blue-footed booby is a bird with, you guessed it, bright blue feet.During mating season,males display their feet to prospective females in showy dances. Thi
PLEASE HELP.BEST GETS BRAINLIEST.Jason inherited a piece of land from his great-uncle. Owners in the area claim that there is a 45% chance that the land has oil
What is the slope of the line that passes through the points (4, 10) and (6, 14)? A. 02 B. 01/2 C. 1/2 D. 2
Because General Electric is a ____ corporation, Todd Barrow can purchase stock with the help of an account executive through the secondary market.
Which shows 552 − 452 being evaluated using the difference of squares method? 552 − 452 = (3025 + 2025)(3025 − 2025) = 5,050,000 552 − 452 = 3025 − 2025 = 1,000
Literary Focus: Pastoral and Carpe Diem The question below refers to the selection “The Nymph’s Reply to the Shepherd.” The word pastoral, describing a kind of