laiyasparks9 laiyasparks9
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2 per pound at the local price club, but
the club has a membership fee of $50. Write an
equation to determine how many pounds (p) of apples
you can buy for $58.
(What’s the answer????)

Respuesta :

2023kessandramartin
2023kessandramartin 2023kessandramartin
  • 26-03-2021

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

y=2x+50

58=2x+50

8=2x

x=4

Answer Link

Otras preguntas

Let n=0.555… Complete the following equations. Round each value to the nearest thousandth. 10n = 5.550 −n = − n5 =
Geometry help pretty please
The walker family and the goodman family ate going to the cinema. The walkers pay £22 for 2 adults tickets and 1 child ticket. The goodmans pay £26 for 1 adult
0.57142857142 as fraction
kim and jose shared one whole pizza.kim ate 4/6 of the pizza, and jose ate 3/12of the pizza. how much of the pizza was eaten? A 1/12.
Solve for x and y. A. 24 √ 3, y=8 B. 8,y=24√ 3 C. x=24, y= 8√ 3 D. 8√ 3, y=24
Given the arithmetic sequence where a1=-5 and d=6, what is a5?
Write the sentence as an inequality A number t multiplied by −4 is at least −25
Which phrases describe anaerobic respiration?
What is the product of 4 – 11i and 6 + 2i?