hwa003 hwa003
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

3 pound of apples for $4.59.

Respuesta :

kaydriaunnagraham74 kaydriaunnagraham74
  • 26-03-2021

Answer:

each apple would be $1.53

Answer Link
vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 26-03-2021

Answer:

$1.53 per pound of apple

Step-by-step explanation:

I'm assuming the question is what is the cost of 1 pound

Set up a equation:

3pounds/$4.59 = 1pound/x

Variable x = cost for one pound

3/4.59 = 1/x

Cross mulitply

3 × x = 4.59 × 1

3x = 4.59

Divide both sides by 3

3x ÷ 3 = 4.59 ÷ 3

x = 1.53

Answer Link

Otras preguntas

Which best explains how Ronald Reagan’s economic message helped him win the 1980 presidential election? Many Americans agreed with Reagan, saying that taxes ne
Number 25 I need help me with this one
how does an enzyme catalyze a chemical reaction?
don’t mind the bottom need helppp
What is the equation for number 7 thank you sm
What were the time periods for music in the Middle Ages and for the Renaissance?
let [tex]f(x) = {x}^{2} + x + 2[/tex]and[tex]g(x) = 2 {x}^{2} + 5[/tex]Find f(g(x))Show all steps.
Cite some examples of figurative language in “The Passionate Shepherd to His Love” or “The Nymph’s Reply to the Shepherd” and explain the effect(s) of that figu
Find the unit rate for 780 miles in 3 days
Five darts strike near the center of the target. Who ever threw the darks is?