WorldUnseen4623 WorldUnseen4623
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce box of cereal costs $3.60. Which equation correctly relates the price (p) with the weight (w) of the cereal?

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 27-03-2021

Answer:

A. P = 3.3w

Step-by-step explanation:

A. P = 3.3w

B. P = 0.3w

C. P = 3.6w

D. P = 12w

P = price of the cereal

w = weight of the cereal

p = $3.60

w = 12-ounce

3.60p = 12w

Divide both sides by 3.60

3.60p / 3.60 = 12w / 3.60

P = 3.3w

The correct answer is A. P = 3.3w

Answer Link

Otras preguntas

The movement of molecules from side A to side B is an example of the process of
find √100 please i need help​
• What is the difference in the graph of a less/greater and a less than or = in a Inequalities with Quadratics
Jenny has a 12-sided die. If Jenny rolls the die 180 times, how many times can Jenny predict she will roll a 12?
please help me i'm stuck
Physical Therapists work in _____. A. Hospitals B. Nursing homes C. Solo or group practices D. All of the above
describe the role of women to the church in the middle ages
7. Which substance, if added to a saturated solution of NH4OH, would cause the pH of the solution to increase? A. HCI B. NH4C1 C. LiOH D. CH3OH
How can DAP awardees for good governance be replicated in your community?​
What is the answer to this I don’t know it