sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

FINDING AVERAGE SPEED OF 160 FEET IN 5 MINUTES 20 SECONDS ?
Approximately how many years of church history does the book of Acts cover?
how was feudalism beneficial
What groups of people did the Europeans force to work as slaves in the New World?
What regions were explored by Coronado, de Soto, and Ponce de LeÓn?
What is one significant way transportation changed in the United States in the first half of the nineteenth century?
compare and contrast a mountain range with a mountain system
Multiple Representations How to convert the length 7 centimeters to meters. Compare the numerical values when both numbers are written in scientific notation
help for how many ways can 3 identical pen sets and 5 identical watches be given to 8 graduates if each received one item?
What new system of national government did the delegates agree upon at the constitutional convention of 1787?