dorothytaylor90 dorothytaylor90
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

jan bought 8 towels at 39.60 how to make this an equation

Respuesta :

nikiwold963526
nikiwold963526 nikiwold963526
  • 24-03-2021

Answer:

IF she bought 8 towels for 39.60 and you are trying to find out how much each one cost you would divide 39.60 by 8 to get your answer but if each towel cost 39.60 then you would times 8 by 39.60.

Step-by-step explanation:

39.60 divided by 8 = 49.5

8 x 39.60=316.8

Answer Link

Otras preguntas

what molecule would be considered a covelant compound
what does lincoln mean when he says "neither anticipated that the cause of the conflict might cease with, or even before, the conflict itself should cease”(line
Need help with this question
Answer the following questions
Tyranny definition, please! (In your own words) Nothing from online :/ Thanks! I'll make you the brainliest answer if you make a nice definition, or if you tr
What is a control,constant, independent variable, and a dependent variable in a science experiment?
Isabella earns $48.75 for 5 hours of babysitting. At this rate, how much more would she earn for 11 hours of babysitting?
Carrie can inspect a case of watches in two hours. Jerry inspects a case in five hours. After inspecting a case for a half an hour, Carrie takes a break. In the
3 our of 5 picks are orange if 12 picks are orange how many picks are their in all
Male 40% / Female 60% 40% of white 20% of Black 20% of Hispanic 13% of mix 7% of native 7% upper mix 60% middle 33% of poor 47% in-state 40% out state 13