gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Sophina brought 3 yards of trim to put around a rectangular scarf. She does  not want the scarf to be wider than 12 inches or narrower than 6 inches .Using whol
How did geography affect life and the economy in the Middle Colonies?
The area of a circle is 12.56 square miles. What is the circle's radius?Use 3.14 for
Why does Nick seem to disapprove of Gatsby's wealth and status in the book the great gatsby?
An energy value of 3.313 × 10^{-19} joules is needed to break a chemical bond. What is the wavelength of energy needed to break the bond? (The speed of light =
what value of z makes the equation true? 7/8=z/32 Answers: A. 7 B. 8 C. 14 D. 28
How did slaves' family, religion, and other aspects of their culture help them cope with the slave system?
Which amendment is," Freedom to hold meetings and to ask the government to hear complaints"?
How did Roosevelt's policies help the conservation of natural resources?
What are the solutions to the equation x2 = 81?   A. 40.5 only