antoniquedelancy5 antoniquedelancy5
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?​

Respuesta :

charliefinee charliefinee
  • 24-03-2021

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 apple

$25/50 = 0.5

1 apple costs 50 cents/ 0.5 dollar

Multiply by 70 to find the cost of 70 apples

$0.5 x 70 apples = 35

Answer Link
JLTornado52
JLTornado52 JLTornado52
  • 24-03-2021

$37.50. ...................

Answer Link

Otras preguntas

compare the right-hand and left-hand derivatives to show that the function is not differentiable at the point P. find all points where f is not differentiable.
What is evidence (and reasoning) on the Earth beginning as a small dense hot point (and beginning "13.7 billion years ago")
What is the exact value of the expression √486−√24+√6? Simplify if possible.
I need major help in translating these numbers into Spanish correctly. Thanks 570 quinientos setenta 46.500 cuatro seistente 726 setecientos y veintiseis 489 cu
Which of these situations best illustrates Article 6 of the US Constitution? A) the Legislative Branch is divided into 2 bodies of law-makers, the House and t
Use FOIL to multiply the two binomials. (b + 3)(b – 9)
there ar 2.54 centimeters in 1 inch. how many cantimeter are in 1 foot? in 1 yard explain you reasoning
how were the slaves treated in ancient Egypt
at each practice your softball coach incorporates some form of stretching cardiovascular activity and muscular training after practicing for several weeks you a
Numbers between 2 and 3