efuller084 efuller084
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

John has $55. He buy 6 books. Each book cost the same amount . He now has 10

Respuesta :

nek01sh
nek01sh nek01sh
  • 23-03-2021

Answer:Answer: $7.50

Step-by-step explanation:

$55-$10=$45  45/6=7.5

Step-by-step explanation:

Answer Link
2025bellikar
2025bellikar 2025bellikar
  • 23-03-2021

Answer:

7.5$ per book

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The problem with using arithmetic population density to investigate the population pattern of a country is that such a density figure does not take into conside
6. Which letter(s) is/are used when signing the word "divorced"? ASL
Normal curve A has a wider distribution than Normal curve B. The distribution A must has ____________. A. a smaller mean B. a larger standard deviation C. a sma
1,400,000 Would that be 1.4 x 10^5 or 1.4 x 10^6
The position data for line 2 was recorded in 1-second intervals. Draw a graph with distance on the y-axis and elapsed time on the x-axis. Reference all distance
4. Evaluate the expression:-32 - (-59) - (15-33). O A. 16 O B. 52 C. -2 O D. 34
Clarinex-D is a medication whose purpose is to reduce the symptoms associated with a variety of allergies. In clinical trials of Clarinex-D, 5% of patients in t
Hey! Need help please... [tex]\sf{What~is~2x~+~16= 8.[/tex] Answers/w explanation ✅ Nonsense answers, or answers. that I didn't ask for will be reported.
Someone plz help me
a giant bar of gourmet candy weighing 18 ounces costs $13.50 what is the price per ounce? please answer bc my life actually depends on it