harperplayss
harperplayss harperplayss
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this :(

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=

Respuesta :

katelynlaws
katelynlaws katelynlaws
  • 23-03-2021
The answer is “Two and a half pounds of dark chocolate cashews cost $37.50”

Since 1 pound of cashews costs $15, you multiply 15 by 2, to get $30, then you multiply 15 by .5 since you still have half a pound left, which then gives you $7.5, then you add 30 to 7.5, which gives you the answer of $37.5
Answer Link

Otras preguntas

How did increased trade influence the golden age of islam a. it brought the idea of credit equivalent to modern-day checks b. it brought the discovery of the
What is the definition of the song "Carry on my Wayward Son" by Kansas? I need definition for the following part-
Which river is associated with the settlement of ancient Egypt
Which of these civilizations were likely to have had contact with each other and why? 1. Ancient Egypt 2. India 3. China 4. Middle east
0.3(r+2)= -0.1(-2r-4) can you please solve this show your work please
What is a verb in a sentence
Square root of 2.25 is
Conduction is the transfer of heat from a. warmer objects to cooler objects by direct contact. b. cooler objects to warmer objects by direct contact. c. cool
A bus traveles 150 miles in 2 1/2 hours If the bus travels at a constant rate, how many miles can the bus travel in 4 hours?
whaen was world war 2