saudalqassimi12345 saudalqassimi12345
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Rita needs to buy some dog food. At the nearest store, 4 bags of dog food cost $26.8. How much would Rita spend on 8 bags of dog food?

Respuesta :

fnej
fnej fnej
  • 22-03-2021

Answer:

$53.6

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4}{26.8} =\frac{8}{x} \\\\4x=214.4\\x=53.6[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A company is replacing cables with fiber optic lines in rectangular casing BCDE. If segment DE = 3 cm and segment BE = 3.5 cm, what is the smallest diameter of
Minnie wants to know if the number of words on a page in her planetary science book is generally more than the number of words on a page in her math book. She t
The trade first carried goods from England to Africa Africa to the Americas the Americas to Europe
Define motion of particles in matter
Which example describes a primary source? A. A memoir written by British prime minister Margaret Thatcher about her career B. A song written about the politics
Drew is interested in assessing the degree of relationship between belonging to a Greek organization and the number of alcoholic drinks consumed per week. Drew
I want the answer of this question
A research scientist wants to know how many times per hour a certain strand of bacteria reproduces. The mean is found to be 7.8 reproductions and the population
help ASAP plz help me wwith this qqustions
Now that you have completed your oral presentation assignment and submitted it, reflect on the strengths and challenges in creating and delivering your presenta