dbarry24 dbarry24
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of sliced cheese weighs 2 1/4 pounds and costs $18. If 3 slices weigh a total of 2 ounces, how much do the 3 slices cost?

Respuesta :

cooperd0609 cooperd0609
  • 22-03-2021
10 slices will cost 10 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the cylinder 14mm and 5mm
simplify 8+6x6/11 +7×2.
What is the amount of work needed to lift a book weighing 20.0n a distance of 2.0m
Lois rented a car for $54.00 a week plus $0.15 for each mile the car is driven. What is the greatest number of miles Lois can drive the car in one week if she w
How does inflation hurt your savings?
Question 20 of 20 Which statement accurately describes how the velocity of an object in free fall changes? A. The distance it travels each second increases at a
describe why the bottom of a pot is painted black and the interior is painted silver​
pls help I really need to do this due today!!!!!!
Before ________ in a new business deal, it is important to read the contract thoroughly. A. engaged C. engagement B. engaging D. engage
A stadium cost £600 million. 13/15 of this cost was for the building. The rest of the cost was for the land. Work out the cost of the land