kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

what is the longest word in the english dictionary
Teresa's bread recipe uses 18 cups of flour and 6 cups of sugar to make some bread. What is the ratio of sugar to flour in lowest terms?HALPPPPP QUICKLY PLZ, IF
Which is the system? Fill in the blank
what is the measurement
Which of the following is a chemical property of pure water? A. Pure water is a colorless liquid. B. Pure water has a density of about 1 g/cm3. C. Pure wa
Determine whether y varies directly with x. If so, find the constant of variation and write the equation.
A with Yaca(jackfruit)in it . In spanish
Elisa was involved in three auto accidents this year. Even though none was her fault, her insurance company increased her rates. Why would this happen?
For which equation does it make the most sense to solve by using the zero product property? x² + 11x +30 = 0 4x2−2=15 x² + 2x = 119 2x2+2x−9=0
I’ve been working on this for a while but I keep getting the wrong answer can anyone help me through it step by step?