theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Do people work better creatively when teamed up, or does the danger of groupthink lurk?
The Davidson family wants to expand its rectangular patio, which currently measures 15 ft by 12 ft. They want to extend the length and width the same amount to
In the pyramid, only about 10 percent of the ______ available within one trophic level is transferred to organisms at the next tropic level
Achievement tests are designed to measure one's _____.
You make the following measurements of an object: 42kg and 22m³. What would the objects density be? Show all work please and the final units.
which answer choice shows an expression meaning a number plus 13? A)x-13 B)13x C)x+13 D)x÷13
Which of the following statements are true? I. Older Americans are more likely to vote than younger Americans. II. Women are less likely to vote than men. I
why was William Becknell known as the "father of the Santa Fe Trail"? A. He opened up several trading posts along the Santa Fe Trail that made the 800 mile trip
why did Japan think they could conquer other countries
A large portion of precipitation in the rainforest occurs because of