368340 368340
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

$5 for 4 pounds of apples how much does 1 pound cost

Respuesta :

EchoSage
EchoSage EchoSage
  • 26-02-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

5 dollars for four pounds

one pound = $5 / 4 = $1.25

Answer Link
JVI14
JVI14 JVI14
  • 26-02-2021

Answer: 80 cents

Step-by-step explanation: Divide 4 & 5 and get 0.8

To check your answer just multiply 0.8 and 5 which equals 4

So 1 lb cost 80 cents

Answer Link

Otras preguntas

A scale drawing has a scale of 3 in. . 1 ft. What is the scale factor?
44/12 in simplest form
Hat is a area model for 22x18
Describe what self esteem is
The screen on briannas new phone is 2.85 centimeters long. what mixed number represents the length of the phone screen?
To what major trade region did the united states aim for while developing a larger navy?
Sir francis bacon was an elizabethan _____.
What is the answer to 2.25×0.5×0.25?
Paramecium, shown here, possess ___________ that help counteract the effects of osmosis. A) oral grooves B) ciliated pellicle C) contractile vacuoles D) micr
Is the seller always responsible for shipping goods to the buyer?