ferprol98
ferprol98 ferprol98
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​

Respuesta :

kritika3375
kritika3375 kritika3375
  • 26-02-2021

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

Answer Link

Otras preguntas

resources are an integral part of human survival.yet indiscriminate use of them by humans has led to a crisis situation."discuss the above ststement in light of
Relationship between Mini and Kabuliwala
Round 1.069 to the nearest tenth
how do u express a ratio as a decimal
What year did the Mayflower sail the ocean blue?
Relationship between Mini and Kabuliwala
what does 'secret, black and midnight hags' mean in shakespeare?
Round 1.069 to the nearest tenth
what is 12.345 rounded to the nearest tenth
Collect information about working of geyser and prepare a report