lisahenschel lisahenschel
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

14. Manny makes dinner using a box of pasta and a jar of sauce.
If pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold in
packages of 3 jars, what is the least number of dinners that
Manny can make without any supplies left over. Hint : least
common multiple

Respuesta :

rjasmine081 rjasmine081
  • 26-02-2021

Answer:

sorry

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What evidence shows that saint domingue was an economically valuable colony
plz help in having trouble
Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95
please help quick!!!!!
If you if you traveled 52 ft to -43 feet how far is that
Escoge la preposición correcta de por o para, para completar la frase. Select the correct preposition, por or para, in order to complete the sentence. Hay tant
Which scarce resource has most directly shaped Southwest Asia's history and settlement patterns? rich soil natural gas water forests
Choose the correct verb form to complete the sentence. Few _____ with the chairperson. A. agrees B. agree
How much longer is 2 1/2 inch long piece than a 2/5 inch long piece of string
Which two square numbers give a sum of 157