Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

you want a switch to have the ability to modify the media type the switch port supports. which type of module might you use to make this possible?
at the price of $5 per pack of batteries, duracell sells 10,000 packs of batteries and energizer sells 15,000 packs of batteries. when the price rises to $7.50,
Somebody helpeeeeeeemeeeeeeeeeeeeeee
. Aztecs created chinampas. • Incas built step terraces. • Medieval peasants cleared forests and drained swamps. What was the primary purpose of all the activit
a country produces two goods, soda and chips. it currently exports soda and imports chips. if it were to impose a tariff on chips, a. both imports of chips and
The state of Michigan issues you your driver's license. This is a Reserved Delegated Denied Concurrent power.
Imagine that you are planning to create a website or game. Explain in 3-5 sentences what you would want to build and name five procedures and eight objects that
a 5-year-old is being prepared for diagnostic cardiac catheterization, in which the catheter will be inserted in the right femoral vein. what intervention shoul
What number is water on a pH scale?​
PLEASE HELLLLLLLP (PICTURE AVAILIBLE)