zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

how would I write an equation for the following problem? Find 4 consecutive even numbers whose sum is 156.
How do nerve cells form different types of tissues? A. A group of these cells perform similar functions and become nerve tissue after information in the DNA of
Choose the correct answer. Elena bought 320 tropical fish for a museum display. She bought 7 times as many triggerfish as parrotfish. How many of each type of f
the school chorus has 52 students, which represents 26% of the seventh graders. How many students are in the seventh grade
Which factor contributed to the formation of large corporations during the late 19th century? a) Production could be organized more efficiently on a larger scal
What is -2+6y=18 3y=15 ?
explain why support for the ku klux klan varied in the 1920s with respect to issues such as anti-immigration , anti-african american, anti-catholic ,anti-jewish
Write a rule for multiplying two radicals with the same radicand. Justify why your rule works
What latitude was chosen as the dividing line between slave and free states?
What is the y-intercept of "y-8x+2"?