reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

Which describes an alternate plot pattern? a. A single character experiences a series of events b. A group of characters experience a single event together c. D
If politicians evaluate a domestic policy and grade it as ineffective, what would most likely be the next step? agenda setting budgeting policy adoption problem
Why did the labor reform movement spread to other areas of life?
Enlightenment philosophers employed __________ to distill scientific truths through experimentation and observation. a. Greek mythology b. Galilean proofs c. re
How did the American public react to televised scenes of Birmingham's police force turning dogs and fire hoses against peaceful civil rights marchers? a. Northe
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does Jessica earn in 1 hour?
What happened as a result of the prohibition amendment.
Why should student's wear uniform?
Solve for both systems: x + 5y = 7 and x + 3y = 1
Which of the following is true of Lincoln's 1860 presidential campaign? He convinced the South to vote for him. He let his party campaign for him. He spent over