deekingq123 deekingq123
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lucinda works as a tutor. She made $600 this week, working 12 hours. How much does she charge per hour for her tutoring?

Respuesta :

bs4381 bs4381
  • 25-02-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

First we need to find out how many hours she worked during the whole week. WE multiply 12 by 7 and get 84. To find out how ,much she charges per hour, divide 600 by 84 and you get this amount.

Answer Link

Otras preguntas

Help me please owo due today​
what is the degree of 2a^4b^2
what crops were grown in both north and south
Christin, the CEO of a national IT manufacturer, was approached by Ultimate Phones, a new company that is marketing a new type of phone, to partner with the com
Describe the electron's path in this field. Describe the electron's path in this field. The electron will move in a clockwise circular path if viewed in the dir
pizza planet is running a special: 3 pizzas for $16.50 what is the unit rate for one pizza
After Home Depot gathers information related to its marketing environment, it attempts to define current environmental changes and predict future changes. This
1. Which of the following represents the amount of revenue generated by a business? A. Sales figures B. Costs of goods sold c. Gross profit D. Net income oot of
The difference between a company's strategy and a company's business model is that a. strategy relates broadly to a company's competitive moves and business ap
Suppose that 60 percent of customers at a McDonalds purchase a hamburger, and assume that the purchases of different customers are independent. a) What is the p