Respuesta :

Answer:

second one cuz if u divide the first one, it equals 2.24 and the second equal 2.07

Step-by-step explanation:

31.05/15 is the better deal. The unit rate of the better deal is $2.07.
If you want to find the unit rate of each, simply decide the top number by the bottom number, so 31.05 divided by 15 and it will give you the unit rate per gallon