rickycabanaw2167 rickycabanaw2167
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

A resteraunt buys 9 pounds of truffles.Suppose truffles cost 168$ per ounce. How much would the resteraunt pay for truffles

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 26-02-2021

Answer:

$24,192

Step-by-step explanation:

Cost of truffles = $168 per ounce

Amount of truffles bought = 9 pounds

Amount to be paid for truffles :

Converting the amount of truffles bought to ounces :

1 pound = 16 ounces

Hence, total amount of truffles bought in ounces :

(16 * 9) = 144 ounces

Hence, amount it be paid :

144 * $168

= $24,192

Answer Link

Otras preguntas

In newton's law of universal gravitation what does G represent
How The Distance Between two celestial Bodies Impacts Their gravitational attraction
A survey of 40 shoppers found that 12 like Crunchy Cereal and 23 like Wheat Cereal. Twice as many dislike both brands as like both brands. How many shoppers lik
Why was French Premier Georges Clemenceau called “The Tiger?”
In what way did the illiteracy of the Anglo-Saxon period affect literature? a. Stories with six words became popular. b. People shared stories using the spoke
how did the death of archduke Franz fredinand instigate the collapse of peace in europe
arthur earned $136 in three weeks. he goes back to school in one more week. he needs at least $189 to buy the new coat that he wants for school. how much must a
a group of amino acids linked together is a
what makes this an eyewitness account rather than a news article
Following knowledge ecosystem approach, the knowledge management trees need to: Options Grow strong roots Develop healthy branches and leaves Have strong flows